Dramat Zawadzkiej. Soćko wygrywa Budimex MPK.

0
498

 

Lotto IMP 2016 logo

30 marca rozegrana zostanie I runda 68 Budimex Mistrzostw Polski kobiet w szachach. urniej rozegrany zostanie systemem kołowym z udziałem 10 zawodniczek.

Pzszach 90lat

W tym roku mamy ciekawą sytuację, gdyż turniej podzielił sie na pół. W pierwszej grupie mamy nasze etatowy kadrowiczki, natomiast druga połowa to ich potencjalne następczynie, które nie mają nic do stracenia, a na wyciągnięcie reki do zdobycia co najmniej normy na tytuł arcymistrzyni.

Budimex IMPK 2016 zawodniczki 1

Fot. Organizatorzy

Najwyższy ranking ma – zresztą od wielu lat – Monika Soćko, która zawsze jest faworytką tych zawodów. Ostatnio znowy przekroczyła 2460 i będzie starała się po raz kolejny udowodnić, kto w Polskich szachach kobiecych „rządzi„. Z drugim numerem rozstawiona jest obrończyni tytułu Jolanta Zawadzka, która jest obecnie najpoważniejszą pretendentką do zdetronizowania na fotelu liderki poslkich szachów Monikę i zwycięstwo w tym turnieju zapewne może jej w tym pomóc. Więc motywację ma. Karina Szczepkowska-Horowska ma na końcie trzy medale, ale tytułu Mistrzyni Polski jeszcze nie zdobyła. Jednak jej umiejętności na pewno kwalifikują ją do jednej z faworytek, choć, aby zdobyć złoto musi wspiąć się na wyżyny swoich szachowych kwalifikacji. Mimo czwartego rankingu do grona faworytek do złota należy Iweta Rajlich, która już 7-krotnie otrzymała złoty medal Mistrzostw Polski kobiet, a z naszych reprezentantek ma najmocniejsze nerwy. Także trzy medale i także bez złota ma Joanna Majdan-Gajewska, która znana jest z tego, że jak jej „zawieje” to jest nie do pokonania. I zapewne tych silnych wiatrów będzie w Poznaniu szukała.

Budimex IMPK 2016 zawodniczki 2Fot. Organizatorzy

Z szóstym numerem debiutuje w Mistrzostwach największa nadzieja polskich szachów kobiecych – 16 letnia Oliwia Kiołbasa, która ma na swoim koncie świetne wyniki w szachach juniorskich, ale o tytuł najlepszej szachistki naszego kraju zagra po raz pierwszy. Po zmianie stanu cywilnego i urodzeniu dziecka będziemy mieć okazję zobaczyć w tym turnieju inna – byłą już – juniorkę Annę Kantane(Iwanow), która zapewne będzie chciała pokazać, że pozytywne zawirowania w jej życiu osobistym nie wpłyną negatywnie na jej poziom gry. Także „młodą-gniewną”  Ewę Harazińską czeka turniej „życia„, ale Ewa znana jest z bezkompromisowości i możemy spodziewać się z jej strony ogromnego zaangażowania w każdą partię. Dopiero z 9 numerem rozstawiona jest Akademicka Mistrzyni Świata Klaudia Kulon, która nie ma za soba dobrego roku, ale fakt, że gra na macierzystej uczelni na pewno ja zmotywuje, a wiadomo, że Klaudia jest nieobliczalna i trzeba jej się bać. Wreszcie stawkę uzupełnia wielka niespodzianka zeszłorocznych zawodów Mariola Woźniak, która nie ma wyjścia, ale musi walczyć o miejsce nie gorsze niż rok temu, czyli trzecie.

Budimex logo

Wydaje się, że wyścig o koronę najlepszej polskiej szachistki rozegra się pomiędzy Soćko, Zawadzką i Rajlich, jednak o zwycięstwie mogą zadecydować pojedynki z Kiołbasą, Harazińską, czy Woźniak, a z juniorkami nigdy nic nie wiadomo. Zawody zapowiadają się nie mniej ciekawie, niż turniej otwarty, więc będzie co oglądać.

UE Poznań logo

Organizatorami turnieju są po raz drugi z rzędu Stowarzyszenie im. Ferdynanda Dziedzica, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, który równiez obchodzi swoje 90-lecie oraz Polski Związek Szachowy. Miejscem zawodów jest Gmach Główny Uniwersytetu Ekonomicznego przy Al. Niepodległości 10. Zawodniczki do podziału mają podobnie jak poanowie – co zdarza się po raz pierwszy – 58.500 zł, z czego zwycięzczyni otrzyma 20.000 zł + wyjazd na Indywidualne Mistrzostwa Europy. Średni ranking turnieju wynosi 2348 ELO.

90 lat UE Poznań

Dyrektorem Turnieju jest Maciej Cybulski. Rundy odbywać się będą w dniach 30 marca4 kwietnia o godzinie 15:00, za wyjątkiem ostatniej, kóra rozpocznie się o godzinie 10:00. Uroczyste otwarcie połączone z pierwszymi – nieoficjalnymi jeszcze – Mistrzostwami Polski w szachach superbłyskawicznych(1 min na partię na zawodnika) odbędzie się 29 marca, kiedy to także wręczone zostaną Hetmany za rok 2015.

Transmisja

Oficjalna strona turnieju.

IMP 2016 loga