Anand – Gelfand – dogrywka

11
242

Transmisja z komentarzem – ChessBomb.com

[partia]

Live chess broadcast powered by ChessBomb and Chessdom

Zdjęcia z oficjalnej strony meczu.

Viswanathan Anand – Borys Gelfanddogrywka

Naciśnij F5, aby odświeżyć ekran.

Komentarz on-line GM Grzegorz Gajewski

14:50 Gruby błąd Gelfanda kończy jego nadzieje na tytuł. Remis. Vishy Anand broni tytułu mistrza świata po bardzo ciężkim, zaciętym pojedynku. Ja zaś dziękuję wszystkim za śledzenie transmisji i życzę miłego popołudnia.

14:45 Końcówka z różnobarwnymi gońcami oznacza, że mistrz świata jest już tylko o krok od obrony tytułu. Jedyną szansą Gelfanda jest jego pion h

14:39 Anand potwierdza, że jest niesamowitym defenderem.

14.37 Znalazł!

14.34 Anand musi znaleźć 33.Sh2!, jeśli nie chce problemów.

14:27 Za ostro zagrał Gelfand, jego plan f5, g5, tylko ułatwił Anandowi zadanie. Teraz mistrz świata jest blisko wyblokowania całej szachownicy.

14:14 Nieprzyjemna sytuacja Hindusa, czarne mają prostą grę na skrzydle hetmańskim, Anand zaś musi grać niezwykle ostrożnie.

14:06 Nieznaczna przewaga czarnych w końcówce. Pozycja, na którą Anand poszedł z pełną premedytacją.

14:00 Mistrz świata za wszelką cenę chce wyczyścić całą szachownicę, ale żeby nie przeholował, w końcu Gelfand ma dwa gońce.

13:52 Poszedł Najdorf, na to Anand 3.Gb5+, naturalnie…

13:48 Zaczynamy czwartą partię! Ostatnia szansa Gelfanda

13:43 szacher zgadzam się z Tobą w zupełności, choć nie jestem pewien, czy to kwestia psychiki, czy po prostu Gelfand gorzej gra rapidy. Faktem jest jednak, że nerwy są ogromne, w trzeciej partii już.

nawet Anand sobie nie radził ze stawką. Kamerka jest teraz o wiele ciekawsza 🙂

13:36 Remis! Furę szczęścia miał teraz Anand, nie wiem czy widzieliście to dobrze, bo transmisja nawalała, ale Gelfand w wygranej wieżówce straszliwie się pomylił!

13:30 Oj, krzywi się Anand, krzywi i chyba może przegrać!

13:27 41…Se6! powinno dać remis mistrzowi świata.

13:21 Anand zamyślił się, chyba zdał sobie sprawę, że jeszcze nie jest tak prosto i wciąż musi być dokładny.

13:15 piongu mnie najbardziej zdumiewają czasy – 15 minut do minuty?!

13:09 Mistrz świata będzie bronił się w końcówce i patrząc na pozycję – ma duże szanse, a patrząc na czasy, to już w ogóle jest faworytem.

12:57 Nieprawdopodobne pomyłki obydwu zawodników! Anand w desperacji zagrał beznadziejne 24…e5, tylko chwilę potem Gelfand w wygranej pozycji wybiera słabiutkie 26.Wxb8 i teraz po 26…Sg6 mistrz świata jeszcze nie będzie na straconej pozycji!

12:54 No i pojechał Anand, długo oczekiwane g7-g5, jest praktycznie jedyną szansą Hindusa w tej partii.

12:46 Ok, pozycja czarnych jest zła, ale ja dalej uważam, że ma ukryty potencjał. Proszę sobie tylko wyobrazić tę wieżę c7 na g7…

12:42 Komputer zdecydowanie preferuje pozycję Gelfanda, ale może wcale nie jest to takie proste – wystarczy zauważyć, że na skrzydle królewskich białe mają tylko jedną figurę…króla!

12:40 Gelfand może być zadowolony z debiutu. Co prawda i tak raczej został zaskoczony, ani przewagi specjalnej nie dostał. Najważniejsze, że pozycja jest skomplikowana.

12:35 Tym razem Gelfand zagrał 3.Sf3 Sf6 4.e3, linię w której ostatnio czarnymi zbierał lanie od Carlsena.

12:31 Grają! Gelfand musi wygrać, bo czarnymi będzie mu bardzo ciężko.

12:28 Już za chwilę zaczniemy kolejną partię. Zachęcam wszystkich do komentowania, to już nie są szachy klasyczne, dziś naprawdę jest wesoło!

12:22 I stało się! Niesamowite! Gelfand, będąc na sekundach, przeoczył motyw wymiany skoczka za gońca, który doprowadził do wygranej wieżówki dla białych! W końcowej pozycji czarne miały obrony przed 78.Ka7 z dalszym marszem piona b i na koniec – konstrukcją mostka. A więc 1,5-0,5 dla Ananda!

12:18 Jakieś tam minimalne szanse może są. Pamiętajmy, że historia takich dogrywek (głównie z Pucharu Świata) zna dużo bardziej dramatyczne zwycięstwa w końcówkach.

12:13 Ok bez ryzyka, ale bądźmy szczerzy – bez szans na wygraną także.

12:09 Mimo wszystko wygodna sytuacja dla Ananda, pozycja bez ryzyka, przeciwnik na sekundach, skoczek…;-)

12:05 Zanosi się na kolejny remis, bardzo twardy jest Gelfand.

12:01 35…Wc8 – pretendent chce uprościć grę do remisowej wieżówki i wydaje mi się, że – po mimo kiepskiego czasu – powinno mu się to udać.

11:54 31.h4 niesamowicie ostro się zrobiło na szachownicy, każdy rezultat jest teraz możliwy. I nie jestem już taki pewien, który z zawodników gra teraz na wygraną…

11:50 Mogliśmy narzekać na mecz szachów klasycznych, ale rapidy są bardzo ekscytujące i do tego na naprawdę wysokim poziomie!

11:44 Znakomicie broni się Borys Gelfand

11:38 Vishy Anand stosuje typową taktykę na rapidy – wybiera bezpieczne, pewne posunięcia, stara się przysłowiowo trzymać figury w kupie. Komputer naturalnie przyczepi się tu czy tam, np. zamiast 20.Se3 poleci 20.Kf3, jednak mistrz świata, grając bezepiecznie, utrzymuje przewagę na szachownicy (jak i na zegarze).

11:32 17.Wg5 Anand mógł wziąć piona na kilka sposobów, wybrał ten bezpieczny – słusznie. Po 17.Wxg7 Sf6 czarne groziły by wprowadzeniem wieży do gry, biały król czułby się niepewnie. Komputer pewnie by sobie poradził, ale z ludzkiego punktu widzenia nie warto dawać przeciwnikowi taką inicjatywę.

11:27 15…Gd6?! Gelfand chyba zobaczył coś, czego my nie widzieliśmy bo zdecydował się na oddanie piona! Jest to też ruch trochę w jego stylu – stawia on zdecydowanie na aktywną obronę, woli oddać piona nawet za podejrzaną inicjatywę niż pasywnie się bronić.

11:20 Przewaga w pozycji mistrza świata bazuje na dwóch elementach: 1. białe mają lepiej rozwinięte figury 2. czarny pion c5 jest po pierwsze słaby, po drugie – bardzo ogranicza gońca f8.

11:15 Zaczęli drugą partię. Panowie powtórzyli wariant z dziesiątej partii meczu i wygląda na to, że w przygotowaniu delikatną górą Anand, który ma już 6 minut więcej na zegarze i nieznaczną przewagę w końcówce.

11:02 Remis. Korzystając z chwili przerwy, przypomnijmy reguły dogrywki – zawodnicy grają 4 partie tempem 25 minut + 10 sekund za każde posunięcie. Jeśli nie przyniosą one rozstrzygnięcia, rozpocznie się wówczas etap blitza.

Pięć par partii tempem 5m + 3s, z których każda para może zakończyć mecz. Jeśli i to nie przyniesie rozstrzygnięcia, czeka nas „nagła śmierć„, coś co sprowadziłoby mecz o mistrzostwo świata do zwykłej loterii.

10:55 Zanosi się na remis w pierwszej partii. Zobaczmy, czy niedoczas coś tu jeszcze zdoła namieszać.

10:50 Zaczyna się powoli to na co, wszyscy czekamy, czasy się skróciły, króle osłabione. Anand właśnie zagrał nie najlepsze 26…Kh7 i teraz po 27.Wxb7, to Gelfand ma większe szanse.

10:47 Ciekawy moment partii, Gelfand musi znaleźć 22.Wa3, by dalej być w grze.

10:42 A jednak było 20.Ge4 Hxb3 21.Web1, Gelfand liczy na inicjatywę za piona, czarny hetman czuje się trochę nieswojo, jednak obiektywnie Anand ma przewagę, tylko potrzebuje teraz grać dokładnie.

10:38 I mamy 19…Hf3! Teraz biały ma problemy ponieważ nie ma naturalnego 20.Ge4 z uwagi na 20…Hxb3, i już wiemy dlaczego 19.a4 było niedokładne.

10:33 Witam państwa bardzo serdecznie, dziś zaczynamy z drobnym poślizgiem za co najmocniej przepraszam. Jesteśmy w trakcie pierwszej partii, Gelfand białe, Anand czarne. Już na starcie niespodzianka, mistrz świata zagrał Merana, ale nie tego z a6, tylko klasycznego. Gelfand zareagował standardowo – 6.Hc2 i 7.Gd3, na co znów został zaskoczony – 8..e5 na pewno nie jest ruchem popularnym. Kiedy pisałem ten opis nastąpiła pierwsza niedokładność 19.a4?! i teraz po 19…Hf3! mistrz świata może nie tylko w pełni wyrównać, a nawet przechwycić inicjatywę.

11 KOMENTARZE

  1. Straszne, że Gelfand teraz (w 3 partii) przeoczył 26.Sxe4… Przecież narzucało się 26.dxe5 z ideą że goniec z b8 i tak padnie, ale to nie działa bo są jakieś Hxc5+ ale wtedy baaardzo łatwo zauważyć, że można ten problem rozwiązać wrzucając Sxe4 i potem bić na e5 i chyba prosta wygrana białych…

  2. Tam GM P.Svidler na żywo tłumaczył, że to 26.Sxe4 nie było aż tak proste do znalezienia m.in. dlatego, że pozycyjnie to posunięcie bardzo źle wygląda… ale cała idea białych polegała na wtargnięciu po linii b i w sumie z daleka można było widzieć, że są idee żeby tego gońca z b8 wygrać – rasowy gracz powinien wyczuć i zużyć trochę więcej czasu w tak kluczowym momencie, a rozwiązanie jak wcześniej napisałem znajduje się jak większość wtrąconych posunięć. Pewnie zmęczenie i presja robi swoje…

    …a jeśli chodzi o czas, pewnie Borys zrozumiał, że coś poszło nie tak, lub szukał gdzie się podziała jego znaczna przewaga (bo z pewnością musiał oceniać swoją pozycję jako ewidentnie lepszą)… szkoda tylko, że na 26 posunięcie nie zużył ani chwili tylko zagrał od ręki :/

  3. Nie wiem, jak wy, ale wg. mnie Gelfand nie wytrzymuje psychicznie. Anand mimo wszystko jest bardziej skoncentrowany, gra pewniej i co najważniejsze dużo szybciej.

  4. Widać, że Gelfand nie przegrywa tyle z przeciwnikiem, ile z czasem… Ale cóż, czas to element gry 🙂

  5. Anand w czasie tych rapidów nie wstaje od stołu. Gelfand wychodzi, wraca, znów wychodzi. Po co mu potrzebne to kursowanie? Zupełnie tego nie rozumiem! Wogole w rapidach to rzadka rzecz wstawanie od stołu. ..

Comments are closed.