Akademickie Mistrzostwa Polski

0
461

Akademickie Mistrzostwa Polski w Szachach

11-13 stycznia 2013, Katowice

Informacja prasowa nr 1 – 1.12.2012

 

W dniach 11-13 stycznia 2013r., na terenie centrum konferencyjnego Hotelu Qubus Prestige Katowice (ul. Uniwersytecka 13), odbędzie się Finał Akademickich Mistrzostw Polski w Szachach. W rozgrywkach weźmie udział ponad ok.350 studentów z 46 uczelni wyższych z całej Polski. Wśród nich arcymistrzowie i arcymistrzynie, członkowie kadry narodowej, medaliści Mistrzostw Świata i Europy. Zapowiadają się ogromne emocje przy rozgrywkach na najwyższym poziomie.

Honorowy patronat nad imprezą objęli: Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego prof. dr hab. Leszek Żabiński, Prezydent Miasta Katowice, pan Piotr Uszok oraz Prezes Polskiego Związku Szachowego, pan Tomasz Sielicki.

Pierwszego dnia rozgrywek (piątek, 11.01.2013), w godzinach 15.30-20.00 odbędzie się pierwszych 5 rund turnieju indywidualnego. Wieczorem zawodnicy udadzą się na imprezę na ponad 600 osób w klubie ulokowanym w samym centrum KatowicCotton Club. Następnego dnia (sobota, 12.01.2013) rozegrane zostaną rundy 6-9 turnieju indywidualnego oraz 1-6 turnieju drużynowego. W niedzielę, 13 stycznia, odbędą się finałowe partie turnieju drużynowego, a uroczyste zakończenie Akademickich Mistrzostw Polski w Szachach zaplanowano na godzinę 14.00 w Sali Diamentowej centrum konferencyjnego Hotelu Qubus.

W roku akademickim 2011/2012 AMP w szachach zostały uznane za najlepszą imprezę sezonu Akademickich Mistrzostw Polski spośród 83 zawodów.

Organizatorem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach jest Klub Uczelniany Akademickiego Związku Sportowego Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Szczegółowe informacje nt. turnieju można znaleźć na stronie: www.amp.katowice.pl .

Transmisja

Po V rundach w klasyfikacji kobiet prowadzi samodzielnie WGM Marta Przeździecka z kompletem 5 punktów, a za nią WFM Anna Warakomska i WIM Anna Gasik z 4,5 pkt. W sumie w turnieju gra 76 zawodniczek.

Wśród panów na czele GM Grzegorz Gajewski oraz GM Michal Olszewski z kompletem 5 pkt. 4,5 pkt ma ośmiu zawodników. A w sumie jest ich aż 205.

I tak turnieje indywidualne mamy za sobą. Akademicką Mistrzynią Polski została WGM Marta Przeździecka zdobywając 7,5 pkt, wyprzedzając WGM Joannę Majdan-Gajewską (także 7,5 pkt). Brąz zdobyła Anna Warakomska zdobywając 7 pkt.

Tytuł Akademickiego Mistrza Polski przypadł GM Grzegorzowi Gajewskiemu (8 pkt), który wyprzedził IM Arkadiusza Leniarta oraz IM Mateusza Kołosowskiego (obaj po 7,5 pkt).

Ruszył turniej drużynowy. Po pierwszym dniu na prowadzeniu z kompletem 12 pkt jest drużyna reprezentująca Akademię Leona Koźmińskiego z Warszawy z mającym komplet 6 pkt GM Grzegorzem Gajewskim na I szachownicy. Komplet 6 pkt ma także grająca na szachownicy kobiecej WGM Katarzyna Toma. Drugie miejsce zajmuje reprezentacja Uniwersytetu Warszawskiego z 10 pkt, w której gra czwórka arcymistrzów (Olszewski, Piorun, Indywidualna Akademicka Mistrzyni Polski AD 2013 Marta Przeździecka(5 z 5) oraz Kądziołka). III miejsce z 9 pkt zajmuje już nie tak utytułowana reprezentacja Uniwersytetu Jagiellońskiego z Krakowa wspólnie z warszawską SGH oraz Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach.

Drugi dzień rozgrywek drużynowych, to dalszy popis GM Grzegorza Gajewskiego i WGM Katarzyny Tomy oraz ich zespołu z Akademii Leona Koźmińskiego. Ciężko wygrać z kimś, kto „na dzień dobry” zaczyna od 2:0. I tak drużyna ta z kompletem zwycięstw zakończyła zawody zdobywając w ten sposób tytuł Akademickich Drużynowych Mistrzów Polski. Skład:

1. GM Grzegorz Gajewski (2644) – 9 z 9

2. IM Michał Luch (2429) – 4,5 z 9

3. WGM Joanna Majdan-Gajewska (2383) – 4 z 9

4. Maciej Cajbel (2242) – 6 z 9

5. Marcin Najbar (2242) – 6,5 z 9

5. WGM Katarzyna Toma (2301)- 9 z 9

Drugie miejsce i tytuł Drużynowego Akademickiego wicemistrza Polski zdobyła drużyna Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zdobywając 14 pkt.

Trzecie miejsca zajęli reprezentanci Uniwersytetu Warszawskiego zdobywając 13 pkt i wyprzedzając lepszą punktacją pomocniczą Uniwersytet EkonomicznyKatowicach.

Najlepszym zawodnikiem zawodów  był GM Grzegorz Gajewski, który zdobył komplet 9 pkt, a najlepszą zawodniczką jego koleżanka z drużyny WGM Katarzyna Toma, która również zakończyła turniej z kompletem punktów.

Więcej na stronie zawodów.