Akademickie Mistrzostwa Polski 2014

0
474

Początek roku to także czas na najważniejsze zawody w środowisku akademickim. Po raz kolejny na Górnym Śląsku mamy okazję zobaczyć najlepszych szachistów-akademików, którzy walczą o tytuł Akademickiego Mistrza Polski.

Turniej odbywa się w dniach 17-19 stycznia 2014 roku. W piątek i w sobotę do południa wyłaniani są indywidualni Mistrzowie Polski, a od sobotniego popołudnia do niedzielnego południa grają drużyny. Organizatorem jest Klub Uczelniany AZS Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, a same zawody odbywają w katowickim hotelu Qubus.

W turnieju otwartym startuje 177 zawodników, a listę startową otwiera Mistrz Świata do lat 20 arc. Dariusz Świercz, a oprócz niego gra jeszcze 4 arcymistrzów – Jacek Tomczak, Kacper Piorun, Michał Olszewski oraz Marcin Tazbir.

W turnieju pań mamy 66 zawodniczek, a najwyżej notowana jest arc. Karina Szczepkowska-Horowska. Drugą arcymistrzynią w tych zawodach jest Marta Bartel.

Transmisja wideo z turnieju drużynowego dostępna jest na stronach:

http://www.justin.tv/dj_systems

http://vaughnlive.tv/enay

Harmonogram transmisji:

 

sobota, 18.01 – 16.30-19.15

 

niedziela, 19.01 – w godzinach 9.30-12.30

 

Transmisja z zawodów.

WIM Klaudia Kulon reprezentujaca Politechnikę Poznańską z 100% wynikiem oraz m Maciej Klekowski reprezentujący Akademię Górniczo-Hutniczą z Krakowa z wynikiem 8 pkt z 9 partii zostali Akademickimi Mistrzami Polski AD 2014.

Tak, jak wynik Klaudii można zaliczyć za małą niespodziankę, to zwycięstwo Maćka jest ogromną sensacją, gdyż wyprzedził on 5 arcymistrzów w tym reprezentanta Polski arc. Darka Świercza.

Srebro wśród pań zdobyła arc. Karina Szczepkowska-Horowska z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, natomiast brąz arc. Marta Bartel z Uniwersytetu Warszawskiego. Wśród panów srebrny medal przypadł arc. Kacprowi Piorunowi z Uniwersytetu Warszawskiego, a brąz arc. Darkowi Świerczowi reprezentującego gospodarzy Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.

Czołówka turnieju kobiet

Czołówka turnieju otwartego

Rozgrywany w sobotnie popołudnie oraz niedzielne przedpołudnie turniej drużynowy zgromadził 32 reprezentacje Polskich uczelni. Faworytem była reprezentacja Uniwersytetu Warszawskiego, w której skład wchodzi aż czwórka arcymistrzów. I rzeczywiście drużyna ta została Drużynowym Akademickim Mistrzem Polski, ale wyprzedziła drużynę gospodarzy Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach tylko lepszą punktacją pomocniczą. Brąz zdobyła Politechnika Poznańska.

Czołówka turnieju drużynowego:

Wyniki drużyny UW:

Strona organizatorów.

Fanpage na Facebook-u.

Wyniki turnieju otwartego.

Wyniki turnieju kobiet.

Wyniki turnieju drużynowego.