Adam Dzwonkowski: turniej w najsilniejszej obsadzie

0
1339

Kacper Piorun (KSz Stilon Gorzów Wielkopolski) i Monika Soćko (KSz Hetman Katowice) bronić będą tytułów mistrzów Polski w szachach. Jak podkreślił prezes związku Adam Dzwonkowski, rozpoczynający się w sobotę w Warszawie turniej będzie wyjątkowy.

„Mistrzostwa będą pod wieloma względami szczególne, przede wszystkim z uwagi, że odbywać się będą w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i w prestiżowym miejscu, w Sali Notowań Giełdy Papierów Wartościowych” – powiedział Dzwonkowski.

Prezes faworytów widzi w zawodnikach światowej czołówki – w 31-letnim Radosławie Wojtaszku (MTS Kwidzyn), plasującym się na 18. miejscu na liście rankingowej FIDE oraz w 20-letnim Janie-Krzysztofie Dudzie – 24. lokata. Zawodnik MKS MOS Wieliczka kończy w tym roku karierę najwybitniejszego w historii polskich szachów juniora i „zapewne zrobi wszystko, aby podsumować ją tytułem mistrza kraju” – dodał Dzwonkowski.

Zwrócił też uwagę, że splendoru imprezie – 75. Lotto Mistrzostwa Polski – doda obecność całej reprezentacji, która w czerwcu minionego roku zdobyła historyczny brązowy medal drużynowych mistrzostw świata w rosyjskim Chanty-Mansyjsku. Oprócz Wojtaszka, Dudy i Pioruna w ekipie tej wystąpili Mateusz Bartel (KSz Polonia Wrocław), który w dorobku ma cztery tytuły mistrza Polski (najwięcej ze wszystkich finalistów) oraz Grzegorz Gajewski (KSz Hetman Katowice).

W 70. Budimex Mistrzostwach Polski Kobiet także wystąpią – jak podkreślił prezes związku – wszystkie najlepsze zawodniczki w kraju. Faworytki to srebrne medalistki olimpiady szachowej: Soćko (jedyna z tytułem męskiego arcymistrza), Jolanta Zawadzka (KSz Polonia Wrocław), Karina Szczepkowska (KSz Stilon Gorzów Wlkp.) oraz Klaudia Kulon (LKS Wrzos Międzyborów).

Najmłodszą uczestniczką turnieju, która notuje systematyczny progres i zamierza przebojem wejść do kadry narodowej kobiet jest 17-letnia Alicja Śliwicka (UKS OPP Toruń).

„Mistrzostwa pań też będą wyjątkowe z uwagi na 50-lecie sponsora tytularnego – firmy Budimex. Wierzymy, że zawodniczki dostarczą wielu emocji, a znakomita gra będzie idealnym uczczeniem jubileuszu mecenasa szachów kobiecych” – podkreślił Dzwonkowski.

Fundusz nagród wynosi 120 tys. zł i jest równo podzielony na turniej mężczyzn oraz kobiet. Wszystkie rundy (początek każdego dnia o godz. 16) rozgrywane będą w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych, przy ul. Książęcej 4. Rywalizacja zakończy się 20 maja.