Prima Aprilis

Jak gra w Lotto Mistrzostwach Polski Janek Duda każdy ma okazję się przekonać na sali albo na transmisji. Dzisiaj czeka go partia z Radkiem Wojtaszkiem – mentorem, kolegą, rywalem, ale też wielkim zawodnikiem. Wszyscy wiemy, że klasa Radka nie wzięła się znikąd, a wielki w jego pozycji w światowym rankingu udział ma nikt inny tylko 5-krotny Mistrz Świata Viswanathan Anand.

Zwycięzca zakończonego w niedzielę Turnieju Kandydatów wraca z dalekiej Syberii do swojego domu w Niemczech. A że okazało się, że zmieniono mu miejsce przesiadki z Simferopola na Warszawę, to – namawiany przez Radka – postanowił zatrzymać się na jeden dzień i przyjrzeć pojedynkowi lidera swoich sekundantów z jednym z najlepszych szachistów najmłodszego pokolenia.

W związku z tym faktem zmieniona została agenda VIII rundy Lotto IMP i o godzinie 14:00 odbędzie się obiad w restauracji hotelu Novotel Centrum Vishiego z Radkiem i Jankiem oraz prezesem Polskiego Związku Szachowego Tomaszem Delegą. Ok. godziny 14:30 Anand spotka się z uczestnikami zawodów tak Lotto, jaki i Budimex IMP(K), a o 15:00 przyzna nagrodę specjalną za najlepsza partię VII rundy.

O 15:30 odbędzie się spotkanie z kibicami, a pół godziny później symultana na 25 szachownicach dla sponsorów oraz chętnych, którzy będą mogli się do niej zapisać po rozpoczęciu rundy.

O komentarz poprosiliśmy Radka Wojtaszka:

Po wygraniu Turnieju Kandydatów Vishi zadzwonił do mnie z podziękowaniami za pomoc w przygotowaniach. Ze względu na Mistrzostwa Polski nie byłem w stanie wspierać go na miejscu, jednak zdalnie koordynowałem pracę zespołu. Niestety trochę odbiło się to na moich wynikach w IMP. Jednak teraz mogę skoncentrować się tylko na grze i dziś już wygrałem i mam zamiar wygrać pozostałe partie, w tym tą z Jankiem. Ponieważ chciałbym Janka wciągnąć do współpracy z Anandem, to zaproponowałem 5-krotnemu Mistrzowi Świata zatrzymanie się w Polsce trochę dłużej, niż tylko na przerwę między lotami. Vishi zgodził się i tym samym będziemy mieć gościa specjalnego na VIII rundzie.

Prezes PZSzach Tomasz Delega, gdy się o tym dowiedział stwierdził:

Oczywiście pokryjemy wszystkie koszty pobytu Ananda w Polsce, bo takiego wydarzenia nie mieliśmy od dawna. Cieszę się, że docenia on klasę naszych zawodników i oprócz Radka, także Janek będzie miał szansę nauczyć się od niego pracy nad szachami. Szczególnie, że Janek przypomina wszystkim Vishiego z czasów, kiedy on miał 16 lat.

A Janek Duda skomentował to krótkim:

Kurde, trzeba wygrać!

A my zapraszamy wszystkich chętnych na VIII rundę do Hotelu Novotel Centrum. Takiej okazji nie można przegapić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *